Skrypt: Zapobieganie rozprzestrzenianiu się HIV poprzez przyjmowanie narkotyków dożylnie

Cześć nazywam się (imię i nazwisko prowadzącego). Jestem (funkcja zajmowana przez prowadzącego). Mam przyjemność zaprosić Państwa do obejrzenia nagrania pt. „Zapobieganie rozprzestrzenianiu się HIV poprzez przyjmowanie narkotyków dożylnie”. Zdobędą Państwo informacje, w jaki sposób można chronić swoje życie, dlatego proszę o uważne słuchanie i obejrzenie całego nagrania.

Prawdopodobnie słyszeli Państwo o HIV/AIDS i wiedzą, że mogą mieć duży wpływ na Państwa życie, mogą doprowadzić nawet do śmierci. Co można jednak zrobić, by zredukować ryzyko zarażenia się wirusem HIV, który powoduje AIDS?

Nagranie video wyjaśni, w jaki sposób można zredukować bądź wyeliminować ryzyko zarażenia się wirusem HIV poprzez przyjmowanie narkotyków dożylnie, chroniąc Państwa życie oraz obecnego bądź przyszłego partnera seksualnego a w przypadku kobiet życie ich przyszłych dzieci. Dłuższe, wyprodukowane przez nas nagranie video pt. „Wprowadzenie do HIV i AIDS. Co należy wiedzieć na ten temat” dostarcza więcej szczegółowych informacji, przedstawia inne możliwe sposoby, wykluczając przyjmowanie narkotyków dożylnie, zarażenia się wirusem HIV i wyjaśnia sposoby redukcji i eliminacji tych zagrożeń.

Kontakt seksualny jest najpopularniejszą drogą przenoszenia się wirusa HIV. Jednakże ważne jest, by uświadomić sobie, że poprzez używanie tych samych igieł podczas przyjmowania narkotyków ryzyko zarażenia się wirusem HIV jest wyższe niż podczas kontaktu seksualnego.

Wirus HIV znajduje się we krwi zarażonej osoby. Gdy osoba zarażona wirusem HIV używa igieł do wstrzykiwania narkotyku, część jej krwi dostaje się do i na igłę. Gdy inne osoby używają tych samych, brudnych igieł do iniekcji narażają się na zarażenie wirusem.

Najlepszym sposobem na uniknięcie zarażenia się HIV poprzez przyjmowanie narkotyków dożylnie jest oczywiście nie przyjmowanie narkotyków dożylnie. Zażywanie narkotyków związane jest z wieloma zagrożeniami, wliczając w to ryzyko zachorowania na różne choroby z powodu przyjmowania zanieczyszczonych narkotyków i śmierci w przypadku przedawkowania. Gdy zażywasz narkotyki skontaktuj się proszę z Twoim lekarzem i porozmawiaj z nim o możliwościach zastosowania terapii odwykowej.

Jeżeli zdecydowałeś się na wstrzykiwanie narkotyków, najlepszym sposobem na uniknięcie zarażenia jest używanie własnych igieł i nie dzielenie się nimi z nikim. Nie można zarazić się wirusem HIV używając nowych, czystych, wcześniej przez nikogo nieużywanych, sterylnych, świeżo wyciągniętych z opakowania igieł. W wielu miejscach organizowane są programy wymiany igieł, możesz pójść tam i wymienić swoje brudne igły na nowe.

Bardzo niebezpieczne jest używanie igieł, które były używane przez inne osoby do wstrzykiwania czegokolwiek. Absolutnie ostatecznością jest, gdy masz zamiar posłużyć się brudną igłą i strzykawką do wstrzyknięcia narkotyku, wcześniejsze ich oczyszczenie i wysterylizowanie, zarówno w środku jak i na zewnątrz, używając do tego celu środka dezynfekującego i przepłukanie ich potem wodą, by zredukować ryzyko zarażenia się wirusem HIV. W innym nagraniu demonstrujemy jak można w ten sposób oczyścić igłę i strzykawkę.

Nie ważne kim jesteś, jesteś wartościową jednostką a Twoje życie jest tak samo ważne jak życie innych członków społeczeństwa. Troszcz się o siebie i o osoby wokół Ciebie. Dokonuj odpowiedzialnych wyborów, które pozwolą wyeliminować bądź zredukować ryzyko zarażenia się wirusem HIV.

Dziękuję Państwu za pomoc w walce z wirusem HIV.

Mówił (imię i nazwisko prezentera).

 

Skrypt przeczytał i zaakceptował lek. med. Becky Kuhn, 14.04.2007