Skrypt: Zapobieganie przenoszeniu się wirusa HIV poprzez kontakty seksualne. Co należy wiedzieć na ten temat.

 

Cześć nazywam się (imię i nazwisko prowadzącego). Jestem (funkcja zajmowana przez prowadzącego). Mam przyjemność zaprosić Państwa do obejrzenia nagrania pt. ãZapobieganie przenoszeniu się wirusa HIV poprzez kontakty seksualne. Co należy wiedzieć na ten temat. Zdobędą Państwo informacje, w jaki spos—b można chronić swoje życie, dlatego proszę o uważne słuchanie i obejrzenie całego nagrania.

 

Prawdopodobnie słyszeli Państwo o HIV/AIDS i wiedzą, że mogą mieć duży wpływ na Państwa życie, mogą doprowadzić nawet do śmierci. Co można jednak zrobić, by zredukować ryzyko zarażenia się wirusem HIV, kt—ry powoduje AIDS?

 

Nagranie video wyjaśni, w jaki spos—b można zredukować bądź wyeliminować ryzyko zarażenia się wirusem HIV poprzez przyjmowanie narkotyk—w dożylnie, chroniąc Państwa życie, życie Państwa obecnego bądź przyszłego partnera seksualnego a w przypadku kobiet życie ich przyszłych dzieci. Dłuższe, wyprodukowane przez nas nagranie video pt. ãWprowadzenie do HIV i AIDS. Co należy wiedzieć na ten tematÓ dostarcza więcej szczeg—łowych informacji.

 

Kontakt seksualny nie jest jedynym sposobem, w jaki przenosi się wirus HIV, ale jest to jak dotąd najbardziej popularny spos—b. Wirus HIV występuje nie tylko w spermie zarażonego mężczyzny, ale r—wnież w śluzie pochwowym zarażonej kobiety. Podczas stosunku seksualnego, kiedy to dochodzi do wymiany płyn—w ustrojowych, wirus HIV może zostać przeniesiony z jednego partnera na drugiego. Seks analny wiąże się z większym ryzykiem niż seks dopochwowy, ponieważ znajdujące się w tamtych okolicach tkanki są bardziej delikatne i bardziej narażone na otarcia. Wirusem HIV można się r—wnież zarazić podczas seksu oralnego, dochodzi do tego jednak tylko w sporadycznych przypadkach. Warto jeszcze dodać, że kobiety uprawiające ze sobą seks są r—wnież narażone na zarażenie się wirusem HIV poprzez krew lub wydzielinę pochwową, są to jednak rzadkie przypadki. Im ma się więcej partner—w seksualnych, tym większe jest ryzyko zarażenia się wirusem HIV.

 

Co można zrobić, by zredukować lub wyeliminować ryzyko zarażenia się wirusem HIV poprzez kontakty seksualne? Pamiętaj o podstawowym ABC: Abstynencja seksualna przed małżeństwem, bycie wiernym jednemu partnerowi i używanie prezerwatyw podczas każdego stosunku seksualnego. Pozwolą Państwo, że wyjaśnię osobno każdą z tych reguł, gdyż wszystkie są bardzo ważne.

 

Abstynencja seksualna aż do czasu małżeństwa z osobą, kt—ra r—wnież przestrzegała zasady przedmałżeńskiej abstynencji seksualnej jest jedynym sposobem, kt—ry może zagwarantować, że nie zarażą się Państwo wirusem HIV poprzez kontakty seksualne.

 

Jeśli zdecydowałeś/-aś się na przedmałżeńską aktywność seksualną, upewnij się czy zar—wno Ty jak i Tw—j partner znają wyniki swoich test—w na obecność wirusa HIV. Nie należy zakładać, ze nie masz, albo, że Tw—j partner, Twoja partnerka nie ma wirusa HIV. Każdy, kto był aktywny seksualnie m—gł zostać narażony na zakażenie się wirusem HIV. Prosty, szybki test może dać odpowiedź na pytanie, czy jesteś HIV pozytywny. W większości państw taki test jest bezpłatny. Należy jednak pamiętać, ze test daje wiarygodny wynik po sześciu miesiącach od chwili prawdopodobnego zarażenia się wirusem HIV.

 

Ważną rzeczą r—wnież jest, by pamiętać, jeśli zdecydowałeś/ zdecydowałaś się na seks przedmałżeński o prawidłowym używaniu prezerwatyw podczas każdego stosunku seksualnego. W przypadku uczulenia na lateks można używać prezerwatyw z poliuretanu. Prezerwatywy lateksowe nie gwarantują nie przenoszenia się wirusa HIV, ale gdy są używane w prawidłowy spos—b, znacznie zmniejszają ryzyko zarażenia się jednego partnera od drugiego wirusem HIV.

 

Prezerwatywy muszą być przechowywane w chłodnym ciemnym miejscu. Nie mogą mieć kontaktu z substancjami wyprodukowanymi na bazie oleju takich jak np. wazelina, gdyż w znaczny spos—b w znaczny spos—b zmniejszają skuteczność prezerwatyw. Prawidłowe użycie prezerwatywy to nałożenie jej na członek w stanie wzwodu przed jakimkolwiek wcześniejszym jego kontaktem z ustami, pochwą lub odbytem partnera. Zakładając prezerwatywę przytrzymuj palcami końc—wkę prezerwatywy (tak, aby zostawić trochę miejsca na spermę), nał—ż ją na członka w stanie wzwodu i wciągnij prezerwatywę na całą długość penisa, przytrzymując ciągle jej koniec. R—b to delikatnie tak, aby nie uszkodzić samej prezerwatywy. Bezpośrednio po wytrysku nasienia, zanim członek zwiotczeje, wyciągnij go z pochwy, ściągnij ostrożnie prezerwatywę uważając, aby jej zawartość się nie wylała. Pamiętaj, że prezerwatywa może być użyta tylko jeden raz.

 

Odnośnie seksu oralnego z kobieta ważne jest, by mężczyzna używał jako zabezpieczenia kawałka lateksu, tzw. lateksowe chusteczki. Jako zabezpieczenia można używać r—wnież rozciętą prezerwatywę. W tym celu należy odciąć jej dolną część i rozciąć ją tak by powstało coś na kształt lateksowej chusteczki.

 

Jeśli Twoja kultura nie pozwala Ci na powyżej przedstawione zachowania nie musisz przestrzegać podstawowych zasad ABC. Należy jednak pamiętać, że do zarażenia się wirusem HIV może dojść poprzez gwałt, gwałt małżeński, niewierność męża. Kobiety mogą nie być w stanie uwolnić się od pełnego przemocy związku. Powodem tego może być lęk przed biedą, głodem, utratą kontaktu ze swoimi dziećmi. Problemy te zostały om—wione bardziej szczeg—łowo w nagraniu pt. ãKoniec z nier—wnością płci: Klucz do zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa HIV.Ó W związku z powyższą problematyką powstał akronim S.A.V.E. Skr—t ten powstał od angielskich wyraz—w ãSafer sexual practicesÓ czyli bezpieczniejszy seks, ãAcces to antiretrovial medicationsÓ dostę do antyretrowirusowych lek—w. ãVoluntary counseling and testingÓ darmowe poradnictwo i testy, ãEmpowerment/EducationÓ wzmacnianie pozycji kobiet i edukacja.

 

Nie ważne kim jesteś, jesteś wartościową jednostką a Twoje życie jest tak samo ważne jak życie innych członk—w społeczeństwa. Troszcz się o siebie i o osoby wok—ł Ciebie. Dokonuj odpowiedzialnych wybor—w, kt—re pozwolą wyeliminować bądź zredukować ryzyko zarażenia się wirusem HIV.

 

Dziękuję Państwu za pomoc w walce z wirusem HIV.

M—wił (imię i nazwisko prezentera).

 

Skrypt przeczytał i zaakceptował Becky Kuhn, M.D. 13.04.2007